• Basenlerim oldukça geniş, elbise seçimi yaparken nelere dikkate etmeliyim?
Moda Sıkça Sorulan Sorular

Basen bölümü geniş olan kişiler elbise seçimi yaparken eteğin nasıl bir modele sahip olduğuna dikkat etmeli. Kloş etekler, çan kesimli etekler rahatlıkla tercih edebileceğiniz modeller arasında yer almaktadır. Bu tip elbiseler basenleri sıkmayacağı için dikkati başka yöne doğru çevirecektir. Kalem etekler, cep gibi detayları olan elbiseler uzak durmanız gerekenler arasındadır. Renk seçimi de bir o kadar önemlidir. Zira etek, elbise için seçim yaparken koyu renkler tercih etmeli, parlak ve dikkat çekici tonları ise elbisenin üst bölümlerinde kullanmalısınız.

  • Yeni bir elbise alacağım fakat göbek bölümündeki fazlalarım beni rahatsız ediyor. Ne tarz bir elbise giymeliyim?

Göğüs kafesiniz ve bel bölgeniz geniş ise, vücudunuz basen ve alt bölgelere doğru daralıyorsa vücut tipinizi “elma” olarak değerlendirmek mümkündür. Eğer bu vücut tipine sahipseniz bacaklarınızı ön plana çıkaracak olan elbiseleri tercih etmeniz doğru olacaktır. Mini elbiseler, kalem etekler, boynunuzu açıkta bırakacak yaka kesimleri sizi daha ince ve zarif gösterecek ipuçlarıdır. 

  • Omuz dekoltesini nasıl kullanmalıyım ve elbiselerin kol kesimini nasıl tercih etmeliyim?

Elbiselerin kol ve omuz kesimi, kişinin vücudunu daha ince ve zarif göstermenin önemli bir yoludur. Bu sebeple straplez elbiseleri herkes rahatlıkla seçmemelidir. Bu seçimi yaparken kolların boyutundan ziyade omuz şekli dikkate alınmalıdır. Şayet omuzlar kare ise kolsuz elbiseleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Eğer omuzlar yuvarlak bir şekle sahipse ince askılı kıyafetler sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. Omuzların düşük ve dar olduğunda da reglan kollu elbiseleri dolabınızdan çıkarmanız gerecektir. Bu elbiselerin yerini, derin kol kesimine ve omuz başlarını ortaya çıkaran çizgilere sahip elbiseler alacaktır. 

  • Sarı saçı ön plana çıkarmak için ne renk elbiseler tercih edilmeli?

Sarı saçlı kişiler, olduğundan daha havalı ve iddialı bir profil çizmektedir. Bu rengi daha çok ön plana çıkarmak için giyeceğiniz elbisenin rengi size yardımcı olacaktır. Benim tavsiyem ilk olarak kırmızı, siyah, pembe ve yeşil olacaktır. Ancak bu elbiseyi hangi mevsimde ve nerede giyeceğiniz oldukça önemlidir. Bahar aylarında düzenlenecek bir kır düğününde kırmızı ve pembeyi rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Şayet daha resmi bir salon toplantısı ise siyahtan vazgeçmeyin derim. 

  • Nişan için tek omuzlu kıyafetler uygun mudur?

Bu yaz planladığınız nişan töreniniz için tek omuzlu elbiseleri keyifle giyebilirsiniz. Zira bu elbiseler, 2014 ilkbahar – yaz koleksiyonun öne çıkan parçaları arasında yerini alıyor ve şimdiden yaz düğünlerinin vazgeçilmezi olacak gibi görünüyor. Tek omuzlu elbise seçimi yaparken ekru, yeşil, lacivert, pudra gibi renklerin öne çıktığını söylemek isterim. Ayrıca bu yıl tek omuzlu elbiselerde etek boylarının uzadığını hatırlatmakta fayda olacağını düşünüyorum. 

  • Bu yıl düzenlenecek mezuniyet gecesi için kıyafet önerilerinizi paylaşabilir misiniz?

2014 yılında mezun olacak genç kızlarımızı birbirinden renkli ve eğlenceli elbiseler bekliyor olacak. Öncelikle taş ve payetlerin artık rafa kalktığını söyleyebilirim. Onun yerine daha soft renkler, feminen çizgiler kendini gösteriyor. Uçuşan kumaşlar ise mezun olacak genç kızların duruşunu daha da güzelleştiriyor.